Dřeviny používané na výrobu schodišť a zábradlí

Kritériem pro výběr správného schodiště je jeho bezpečnost, komfort, ale také vzhled, aby se schodiště hodilo do interiéru. Nabízíme typy, které se hodí do domů, kde v interiéru převládá dřevo, ale také pro moderní novostavby, kde hraje prim nerezový kov, který domu dodává punc luxusu.

V nabídce máme několik typů schodišť, klasická zadlabaná či sedlová, vynášená, přímá, lomená, oblouková či vřetenová přesně podle vašich dispozičních možností a vkusu. K nim nabízíme velké množství zábradlí. Celkový dojem pak vytvoří jedinečnou součást vašeho domu přesně podle přání.

Z jakého materiálu?

Volba vhodného materiálu je velmi důležitá a neměla by být podceňována. Levnější dřeviny, jako například smrk či borovice, jsou měkké, a proto je u nich vyšší riziko poškození, což může nastat třeba při upadnutí těžšího předmětu na schody. Ideální je tedy použít tvrdší dřevo, a pokud chcete snížit cenu, je možné využít kombinaci. Nemusíte se bát odlišného odstínu, protože schodiště lze barevně vytónovat mořením.

Velmi žádanou a oblíbenou dřevinou je buk, který vám nabízíme hned v několika provedeních. Dále je často používán javor, dub či jasan, a stále populárnější jsou, ze kterých nabízíme například bambus, zebrano, hevea, mahagon a mnoho dalších.


Námi používané standardní dřeviny

Americký ořech
Americký ořech

Tvrdé dřevo a velmi dobře se opracovává, má rovné vlákno, vytváří zajímavé kresby a povrchová úprava je velmi snadná. Barva amerického ořechu je od světle hnědé, přes čokoládově do tmavohnědé barvy.

Borovice
Borovice

Patří k našim tvrdším jehličnanům, přesto je dřevo relativně měkké, obrábění komplikuje vysoký obsah pryskyřice, která podporuje lepší odolnost vůči povětrnostním vlivům, ale pryskyřice může časem prostoupit povrchovou úpravou. Možné výraznější barevné přechody – jádro/běl, proto není vhodná pro bílé barvy a velmi světlé odstíny.

Bříza
Bříza

Dřevo s nízkou odolností proti vlhkosti a změnám počasí, snadno se ale suší i ve větších průměrech.

Buk
Buk

Tvrdé dřevo, oproti dubu ale špatně snáší vlhkost a střídání vlhka se suchem, takže nevyniká trvanlivostí, je pevné, méně pružné, dobře se obrábí a cenově je dobře dostupný.

Dub
Dub

Dřevina ušlechtilého vzhledu – král mezi materiály. Materiál dlouhé životnosti, vyšší hustoty a tím pevnosti a odolnosti, obsahující třísloviny, odolné vůči škůdcům. Nevýhodou tohoto materiálu může být vysoká hmotnost a podstatnou vlastností je jeho vysoká cena.

Hevea
Hevea

Dřevo je velmi tvrdé, vydrží velké zátěže, má poměrně malé objemové sesychání což zaručuje značnou rozměrovou stálost a stabilitu i při větších teplotních výkyvech. Jedná se o nejpoužívanější materiál pro výrobu schodišť.

Jasan
Jasan

Z našich dřev je nejpružnější, zároveň tvrdé a houževnaté, velmi hezká kresba pod olejovou povrchovou úpravou.

Javor
Javor

Jedno z našich nejsvětlejších dřev, relativně tvrdé, vhodné k obrábění, soustružení, řezbářství.

Smrk
Smrk

Klasický nejběžnější materiál. Světlé dřevo s výraznými letokruhy (odlišné vrstvy jarního a letního dřeva). Dřevo je bez znatelného jádra, lehké, pružné a pevné. Svými vlastnostmi patří mezi měkčí dřeviny s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Vhodný pro exteriérové použití pod krycí barvy nebo světlé lazury či venkovních olejů.

Iroko
Iroko

Toto velmi trvanlivé dřevo je tvarově stabilní. Schne dobře a rychle, s malou tendencí k deformacím. Je to oblíbený sochařský a řezbářský materiál a také dřevo vhodné k soustružení.

Bangkirai
Bangkirai

Bangkirai je dřevo šedohnědé až načervenalé hnědé barvy s velmi odolným, tvrdým a trvanlivým dřevem, imunním proti houbám a plísním, které díky velké hustotě dřeva nepronikají dovnitř. Pokud necháme bangkirai dřevo bez údržby získá časem krásnou šedostříbrnou barvu. Tomuto se dá předejít použitím vhodného nátěru. Pozor na kontakt s kovy, může dojít k výraznému zbarvení dřeva, které jen těžko odstraníte.

Merbau
Merbau

Červenohnědé dřevo, které je vystavené povětrnostním vlivům mění barvu do šedo-stříbrné barvy. Dřevo velmi dekorativní, slabě lesklé. Barevné odlišnosti mezi jednolivými kusy jsou přirozené je jedno z nejkvalitnějších a vysoce ceněných dřev. Vysoká tvrdost dovoluje použití pro schody, extrémní stabilita činní z této dřeviny nepřekonatelný materiál vhodný pro exteriérové i interiérové použití. Dřevina Merbau je nejstabilnější dřevina světa s velmi nízkými hodnotami objemového sesychání a tak se objemové změny, sesychání, bobtnání, krouceni, vnitřní pnutí projevují snad nejméně ze všech dřevin.

Padouk
Padouk

Čerstvě pořezané dřevo má velmi výraznou, živě krvavě rudou barvu, která se postupně mění na tmavě purpurovohnědou s červeným žíháním. Dřevo je velmi těžké a při použití je výjimečně tvarově stabilní. Je velmi trvanlivé a je proslulé svojí odolností proti hnilobě. Padouk africký je světově znám jako dřevo s širokou škálou zabarvení, ale je hojně používán také na nábytek a v interiérové truhlařině. Výborně se soustruží a je velmi vhodný na sochařinu a řezbářství.

Ipé
Ipé

Není nijak zvlášť atraktivní dřevo, má spíše neurčitou pruhovanou kresbu a obtížně definovatelnou čokoládově hnědou barvu, i když barva se může lišit od světle hnědé až po tmavou. Ipé je velice těžké dřevo a v každém ohledu je velmi trvanlivé, a jakmile vyschne, je velice stabilní.

Akácia
Akácia

Dřevo akácií je velmi trvanlivé, je však dosti obtížně opracovatelné. Mořením, lakováním a leštěním dosahuje vynikajícího finálního vzhledu. Dřevo je hnědé s načervenalým zabarvením přecházejícím téměř až v černou s krásným fládrováním od zlatavých až po tmavě hnědé, načervenalé odstíny a vyznačuje se také leskem.

Teak
Teak

Dřevo teaku je velmi trvanlivé. Teak si rozhodně zasluhuje svoji skvělou pověst, kterou mu vynesla jeho pevnost a trvanlivost, stabilita v proměnlivých atmosférických podmínkách a vynikající dekorativní vzhled.

Massaranduba
Massaranduba

Červenohnědé až tmavě švestkově hnědé dřevo vyznačující se extrémní tvrdostí. Díky své barvě bývá někdy massaranduba označována jako „rudé dřevo“. Oproti bangkirai je massaranduba tmavší, hladší a bez otvorů po škůdcích. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám.

Wengé
Wengé

Při použití je tvarově stabilní. Používá se pro všechny typy interiérových a exteriérových truhlářských prací pro stavební účely. Je z něj velmi dobré dřevo na soustružení a je ideální pro dřevosochařství.

Doussié
Doussié

Je to výjimečně odolné dřevo, kvalitou srovnatelné s teakem. Dřevo je velni pevné a má vynikající trvanlivost a tvarovou stálost. Doussié je velmi ceněným materiálem pro využití v interiérové a exteriérové truhlařině, na výrobu dveří, dveřních trámů a schodišť.

Zebrano
Zebrano

U tohoto tvrdého, těžkého a stabilního dřevo je obtížné dosáhnout u něj hladkého povrchu. Zebrano je běžně používáno pro dekorativní účely (např. na intarzie).

Meranti
Meranti

Rozlišují se 2 typy dřeva světlé a tmavé. V první skupině nicméně bývá dřevo světle narůžovělé až červené barvy, ve druhé skupině dřevo středně až tmavě červenohnědé. Tvarově stabilní dřevo s menší trvanlivostí.

Palisandr
Palisandr

Tento druh dřeva je ideální pro okrasnou dřevořezbu. Palisandr má čokoládovou barvu. Palisandr je ceněn pro svoji zázračnou přitažlivost, kde barva se snoubí s kresbou let, houževnatost a trvanlivost přímo předurčuje tento druh dřeva pro výrobu luxusního nábytku s velkým podílem ruční práce, která jakoby vdechla dřevu život. Masivní palisandr je drahé dřevo, protože strom roste pomalu, trvá asi 200 let, než doroste do velikosti vhodné pro zpracování.

Garapa
Garapa

Garapa je dřevo zlatavé a s původem z Jižní Ameriky. Je vysoce tvrdé, odolné, stabilní, pevné a trvanlivé a kvalitou předčí i známější bangkirai nebo massarandubu. Surové dřevo má mandlovou vůni.

Naším dodavatelem exotických a tropických dřevin je N & H spol. s r.o..

U zábradlí frčí nerez a sklo

V posledních době je stále častěji žádané zábradlí z nerezu, který je vkusný a nadčasový. Velmi vzdušně vypadají nerezová lanka, která působí moderně a zároveň jsou bezpečná. Oblíbená je i kombinace nerezu a dřeva. Je jen na vás, jaký poměr dřeva a nerezu zvolíte, naše nabídka je velmi široká.

Pokud však chcete, aby zábradlí bylo uzavřené, ale přesto působilo vzdušně, vyberte si sklo, které hravě splňuje oba tyto požadavky. Je možné ho kombinovat se dřevem i nerezem, můžete si vybrat čiré, mléčné, matné, přesně podle vašeho přání. Skvěle vypadá skleněné zábradlí v kombinaci se skleněnými podstupnicemi.

Záleží pouze na vašem vkusu. V případě, že si nebudete vědět rady, vám rádi poradíme.

Podrobnější informace

Další informace o vybraných materiálech, které používáme při výrobě schodišť a zábradlí, jsme pro Vás shrnuly do informačních brožur. Všechny brožury a další užitečné rady jsou naleznete v sekci Ke stažení nebo tabulce níže.

Materiály
Hevea wood Stáhnout
Acacia wood Stáhnout
Thermwood Stáhnout
Charakteristika dřeva jednotlivých dřevin Stáhnout

Vzorník dřeva

Americký ořech - cink
Borovice Bříza - cink Buk - čistý
Buk - čistý cink Buk - pařený průběh Buk - rustikální
Buk - rustikální cink Dub - cink 1 Dub - cink 2
Dub - průběh Jasan Javor - průběh
Smrk - průběh Hevea - cink Iroko
Bangkirai Merbau Padouk
Ipé Teak Akácia
Massaranduba Wengé Doussié
Zebrano Meranti Palisandr
Garapa